032 / 7 444 555 tntel@tntel.sk tnTEL na Facebooku

Aktuality

Ako vymyslieť „dobré“ heslo


TL;DR

Používajte skôr dlhé heslá zložené z viacerých slov, okorenené o veľké písmená a čísla. Sú bezpečnejšie ako automaticky generované 7-8 znakové heslá, ktoré si veľmi ťažko zapamätáte, no uhádnuť ich je pre počítač malina.


Heslá, heslá a znovu heslá. V dnešnej modernej dobe plnej technológií sa nevyhneme používaniu hesiel na ochranu najrôznejších prístupov, systémov a stránok. S rastúcim počtom stránok rastie aj počet hesiel, ktorý ľahko prekročí desiatky, a keďže človek je tvor lenivý, nechce si pamätať desiatky rôznych hesiel. Najmä pri tom keď nás stránky „terorizujú“ vynucovaním najrôznejších podmienok ako heslo musí a nesmie vyzerať. Praktický príklad s ktorým ste sa určite stretli, heslo musí obsahovať X znakov, Veľké písmeno, číslo, a špeciálny znak ako #.

Najjednoduchšie riešenie, pozná väčšina z nás, používať jedno heslo pre všetky služby a stránky. Problém nastane, keď sa toto heslo dostane na verejnosť, omylom, náhodou, chybou na stránke, alebo si ho zvedavý kolega prečítal na lístočku na monitore, prípadne pod klávesnicou. Možno si poviete, kto už by len na mňa útočil, prečo by som mal byť JA pre niekoho zaujímavý, alebo nemám čo skrývať, nech sa pozrie. Ľudia, ktorí zažili krádež digitálnej identity by Vám tento názor veľmi rýchlo vyvrátili. Predstavte si, že útočník má zrazu prístup ku všetkým kontaktom, môže sledovať históriu správ, polohu, fotografie, písať emaily, objednávať služby a vydávať sa za Vás.

Počas rokov ako sme vyrastali spolu s technológiami sme sa učili aby sme používali zložité heslá ktoré je ťažké uhádnuť. Typickým príkladom je vymeniť v slove písmená číslami, získame tak napríklad zo slova Vevericka - V3v3r1ck4 .  Väčšina stránok takéto heslo vyhodnotí ako bezpečné. Útočníci alebo systémy na hádanie hesiel však práve s týmto postupom rátajú. V praxi to znamená, že počítač dokáže takéto heslo uhádnuť za menej ako minútu.

Zložitosť svojho hesla si viete overiť napríklad tu. 

Počítače sú neporovnateľne lepšie v opakovaných jednoduchých úlohách, bežný domáci počítač dokáže vyskúšať tisíce rôznych hesiel za sekundu (pokiaľ ho stránka alebo server nezablokuje po niekoľkých pokusoch).

Ako na to ?

Bezpečné a jednoducho zapamätateľné heslo môžeme vytvoriť zložením niekoľkých slov za sebou. Musíme sa však vyhnúť evidentným slovám ako meno, priezvisko, názov firmy, meno partnera a podobne, ktoré si dokáže ktokoľvek zistiť alebo odsledovať.

Môžeme si vymyslieť vlastný systém akým slová spojíme, napríklad každé slovo bude začínať veľkým písmenom, oddelené bude znakom – ktorý je ľahko dostupný na klávesnici, a niekde ešte vložíme číslo a špeciálny znak ako @.

Schválne, ktoré heslo si zapamätáte skôr ?

Pivo-Borovicka-Rum21!

KRg$^m8o

A teraz si jeho bezpečnosť môžete overiť cez stránku vyššie.

To však nerieši náš problém s rôznymi heslami pre každú stránku.

Na ukladanie hesiel môžeme využiť správcu hesiel, v ktorom budú uložené všetky heslá, a preto stačí ak si zapamätáme jedno centrálne heslo, ktoré nám otvorí celý trezor. Existuje mnoho služieb, ktoré túto službu poskytujú aj zdarma, napríklad LastPas, alebo BitWarden

Ak je to na Vás príliš zložité, skúste aspoň jemne obmeniť Vaše super tajné heslo pre každú službu, napríklad pridaním farby. Logo Facebooku je modré, preto by heslo mohlo byť Modra.Vevericka.Orech3# a podobne.


Čo robiť v prípade že Vaše heslo bolo prelomené ?

Odpoveďou by mohlo byť číslo 42. Nerobte paniku!

Pokiaľ zistíte že do Vášho účtu získal prístup niekto neoprávnený, okamžite si zmeňte heslo, aj na všetky stránky kde ste takéto heslo používali. 

Ak sa do svojho účtu už neviete dostať, kontaktujte poskytovateľa s prosbou o zmenu hesla(banku, stránku, poskytovateľa mailov...). 

V niektorých službách si viete pozrieť všetky prihlásené zariadenia, a vynútiť ich odhlásenie takže neoprávnená osoba stratí prístup a musí zadať nové heslo ktoré ste medzičasom zmenili.


Na koniec si môžete pozrieť rebríček najhorších hesiel za uplynulé obdobie.  Verím že to svoje v rebríčku nenájdete.

P.S. Ak ste sa dočítali až sem, dúfam, že po prečítaní tohto článku nebudete mať všetci heslo Modra.Vevericka.Orech3#