Ján Gallik - aktuálny report z pretekov

15.07.2013

Aktuálny report z prebiehajúcej sezóny 2013.

 

Ahojte, pri písaní posledného reportu som sa už sústredil myšlienkami na Majstrovstvá Slovenska v horskom maratóne, ktoré sa konali 18.5. v Udiči pri Púchove.

Keďže ešte stále panovalo daždivé počasie, trať bola značne podmáčaná a miestami veľmi rozbahnená. Odhodlanie pretekárov vydať sa na 64 km trať s 1920 m prevýšením otestoval dážď, ktorý sa na nás spustil na štarte. Našťastie prvá polovica preteku viedla po lesoch, ktoré dokázali pojať väčšinu vodu, ktorá poznačila trať v priebehu týždňa pri výdatných lejakoch. Horšie boli prejazdy cez lúky, ale tých bolo v prvej polovici preteku pár. Po štarte som sa snažil držať tempo s favoritmi, ale aj napriek tomu sa podarilo piatim pretekárom odskočiť z našej skupiny. Po prvých 40 km preteku som sa držal v druhej skupine. Vedúca pätica pretekárov sa začala pomaly rozpadávať. Naša skupina štyroch pretekárov v nábehu na druhú polovicu trate, do ktorej sa vchádzalo cez priestor štartu, pohltila prvého jazdca z čelnej skupiny, čo bolo znamenie, že až toľko nestrácame. Ale po pár kilometroch druhej časti pretekov sa podmienky výrazne zmenili. Blata o poznanie pribudlo, čo v konečnom dôsledku znamenalo časté tlačenie bicykla vo výšlapoch a pravidelné zastávky na rýchlu „hrubú“ očistu, pretože blato sa na bicykli hromadilo, čo malo za následok zanášanie reťaze, zhoršenie radenia, pretáčania kolies,... Postupne ako sme sa blížili k cieľu, aj naša skupina sa rozpadla a ja som sa usadil na priebežnom ôsmom mieste. Po záverečnom zjazde, keď som sa už tešil na posledné kilometre po štrkových cestách a asfalte pred cieľom, som dostal defekt. Nakoľko som nebojoval o medailové umiestnenie, zvoľnil som tempo, aby som si nerozbil koleso, ale aj tak som musel posledný kilometer do cieľa dobehnúť vedľa bicykla. Keď som pozeral doma výsledky, obsadil som v rámci M SR štrnáste miesto. Jazdu v blate neobľubujem, tak pre mňa víťazstvom bolo vôbec dokončenie tohto preteku.


Týždeň po M SR v maratóne sa konal Bratislavský MTB maratón, ktorého trať viedla po Devínskej Kobyle a okolí. Avšak tento pretek poznačila činnosť vandalov, ktorí úmyselne preznačovali počas preteku trasu a zapratávali cestu pretekárom. Keďže som v týždni pred pretekom bol s organizátorom trať prejsť, vedel som väčšinou kadiaľ ísť, ale i napriek tomu sme prvé kolo z dvoch absolvovali asi skupina 15 jazdcov na čele pokope a dohodli sa, že ak, tak pretekať budeme až v druhom kole. Keď sme prišli do druhého kola, podarilo sa mi s tímovým kolegom Martinom Škopekom a Paťom Kurilom (Sportakus Cycling Team, 4. na M SR spred týždňa) odskočiť zvyšku štartovného poľa. Pretože problémy s preznačovaním trate pokračovali aj v druhom kole, dohodli sme sa, že prejdeme spolu traja cieľom vedľa seba. Po preteku sme sa dozvedeli, že v prípade preznačovania trate (dokonca niektorí záškodníci nakládli aj umelé prekážky cez trasu, čím zvyšovali nebezpečenstvo ublíženia na zdraví pretekárov) zakročila polícia. Ako tento prípad pár indivíduí dopadol, dodnes neviem. Iba s istotou viem za organizátorov akýchkoľvek pretekov na SR povedať, že ak by nemali potrebné povolenia na prejazd daným územím, trať by tadiaľ neviedla (niektorí „preznačovači“ po nás kričali, že v ich lesoch nemáme čo hľadať atď.)


O týždeň som sa zúčastnil na spoločnom výjazde nášho tímu do Vysokých Tatier, kde sa konal pretek do vrchu z Tatranskej Polianky s cieľom na Sliezskom dome. Trať viedla po asfaltovej ceste z Polianky, pričom ponúkala výhľad na nádhernú scenériu Vysokých Tatier. Pretek sa mi podarilo vyhrať a zároveň stanoviť nový rekord trate.


Rovno z Tatier som cestoval do Bratislavy, kde ma nasledujúci deň, v nedeľu čakal pretek situovaný v okolí bratislavskej Koliby a Železnej studničky. Trať rozbahnená od neustáleho dažďa privítala na najdlhšej trase relatívne nízky počet pretekárov. Hlavný pretek bol vypísaný pôvodne na 5x7,4 km okruhov, ale pre podmienky, ktoré na trati panovali, bol skrátený o jedno kolo. Vedel som, čo ma čaká, ale aj tak som ostal nezjazdnosťou niektorých úsekov nemilo prekvapený. V prvom kole sa mi pritrafil pád, po ktorom som vážne uvažoval o ukončení preteku, ale i napriek opuchajúcemu lýtku som pokračoval a dokončil na treťom mieste. Keďže sa jednalo o pretek v rámci Župného pohára (seriál pretekov v Bratisalve a okolí, ktorý som minulý rok celkovo vyhral), v čele priebežného poradia ma vystriedal tímový spolujazdec Martin Škopek. Po preteku bolo vidieť na všetkých jazdcoch, že by si už radi zapretekali za priaznivejších podmienok. Ja som si z preteku odniesol okrem niekoľkých kíl blata na bicykli a oblečení aj „parádny“ opuch na lýtku, ktorý ma trochu pribrzdil v príprave na ďalšie podujatia.


Ďalší maratón som absolvoval tradične 8. júna v Dolnom Kubíne, kde som prehral záverečný špurt a obsadil druhé miesto, čo som v danej konkurencii považoval za najcennejší výsledok sezóny. Musím pochváliť organizátorov za zmenu trate, pretože sa snažili eliminovať tradičné prejazdy lúkami, ktoré boli výrazne podmáčané.


Na druhý deň, v nedeľu 9.6., som sa zúčastnil na ostrom teste pred blížiacimi Majstrovstvami Slovenskej a Českej republiky v časovke jednotlivcov, keď som v Sokolovciach prvýkrát vyskúšal nový časovkársky špeciál Specialized S-works Shiv, s ktorým jazdia napr. bratia Velitsovci, či majster sveta a mnohí špičkoví profesionáli. Pretek na 20 km sa mi podarilo v kategórii Muži B (do 35 rokov) vyhrať, celkovo som zaostal za troma špecialistami na časovky. S výsledkom som bol spokojný, nový bicykel mi pomohol vylepšiť čas na tejto trati a hlavne mi dodal potrebné sebavedomie pred blížiacimi sa M SR.


Nasledujúci týždeň ma zaviali školské povinnosti na konferenciu do Čiech, kde som sa snažil čo najlepšie zregenerovať. Cez víkend som zvolil pretek v Čechách, maratón v Rožnove pod Radhoštem. Českí cyklisti mali v tom istom termíne aj majstrovstvá svojej republiky v horskom maratóne, tak som neočakával konkurenciu z ich strany, skôr som pozeral po známych súperoch zo Slovenska, ktorí s obľubou navštevujú tento pekný a nie vzdialený maratón. Nakoniec sa na štarte objavilo niekoľko českých profesionálov vrátane majstra sveta v cyklokrose spred troch rokov Tomáša Paprstku (Remerx Cycling Team Kolín). Niekoľko kilometrov po štarte bola na najvyššom bode trasy vypísaná finančná horská prémia, o ktorú chceli viacerí jazdci vrátane mňa bojovať. Po štarte som dokázal držať tempo s dvoma jazdcami z Čiech (Tomáš Paprstka, Martin Haman (Superior Riders)), ale po prvých kilometroch stúpania si vytvoril Tomáš náskok, ktorý zvyšoval a podľa výsledkov, ho zvyšoval celý pretek až do cieľa. Nakoniec som nevydržal nastolené tempo a nedokázal som kontrovať jazdcovi zo Superior teamu, zvoľnil som a počkal si na skupinu za mnou. Prémiu ako celý pretek vyhral Tomáš Paprstka, ja som zaostal o 17 sekúnd za tretím miestom na tejto náročnej 63 km trati a skončil v kvalitnej konkurencii na celkovom štvrtom mieste. Možno som bol trochu sklamaný za „zemiakové“ umiestnenie, ale pretek vedúci po Jeseníkoch s množstvom hravých pasáži som si naplno užil. Tento pretek bol prvý naozaj suchý pretek tohtoročnej sezóny.


V nedeľu som bojoval o víťazstvo na 50 km horskom maratóne Kaňanský bicigeľ, vedúcom v lesoch nad Bojnicami, pričom som skončil druhý vo svojej kategórii. Po prvom 25 km okruhu na mňa prišla kríza, druhý okruh som si vychutnal, pričom som sa z vedúcej skupiny prepadol na celkové štvrté miesto.


Konečne nadišiel týždeň zúčtovania, týždeň konania M SR v časovke jednotlivcov v Novej Dubnici. V pondelok aj v utorok som si bol v rámci ľahkého tréningu prezrieť trať. V stredu nasledoval deň voľna (rozumej školské povinnosti v Bratislave) a štvrtok som prišiel povzbudiť pretekárov kategórie Juniori a Ženy, zároveň som vybavil potrebnú registráciu a absolvoval okruh na časovkárskom bicykli. 20 km okruh, ktorý som ako jazdec hlavnej kategórie ELITE mal absolvovať dvakrát, viedol z námestia v Novej Dubnici k hlavnej ceste smer kruhový objazd v Nemšovej, odtiaľ cez Bolešov na cestičku pri hrádzi Váhu smer Nemšová a opäť späť do Novej Dubnice. Okruh bol nenáročný, rýchly, iba s niekoľkými ostrejšími zákrutami. Hlavný faktor, ktorý sa podpísal na výkone mnohých jazdcov, bol nepríjemný vietor. V piatok, deň konania časovky, som prišiel do Novej Dubnice s dostatočným predstihom, aby som sa stihol čo najlepšie pripraviť na štart. Štartoval som ako 29. od konca (zo všetkých štartujúcich), čo znamenalo, že za mnou pôjdu už len papierovo silnejší jazdci. Keď som videl na štartovej listine, že po mne štartuje český profesionál, minuloročný víťaz kategórie do 23 rokov, jazdec švajčiarskeho farmárskeho teamu víťaza Tour de France spred dvoch rokov, Jakub Novák, veril som, že jeho náporu odolám čo najdlhšie. Pred samotným štartom som sa rozjazdil na trenažéri, na poslednú chvíľu sa mi podarilo vybaviť sprievodné mechanické vozidlo pre prípad potreby výmeny kolesa pri defekte a už som sa presúval na štart. Divácka kulisa na námestí v Novej Dubnici bola výborná, okrem rodičov, priateľov, nechýbal nik, kto má na Považí niečo s cyklistikou spoločné a bolo príjemné počuť povzbudzovanie od známych i neznámych ľudí počas celého preteku. Počas preteku som sa snažil udržiavať konštantné tempo, ale v druhom kole som predsa len proti vetru pocítil úbytok síl. Celý pretek sa mi šlo dobre, ale keď ma obehol Jakub Novák (BMC Racing Team) a neskôr aj o dve minutý po mne štartujúci Milan Barényi, sen o prekvapivom výsledku sa začal pomaly rozplývať. Nakoniec som skončil s 10. najlepším časom v rámci M SR, pričom vyhral favorit Peter Velits (Omega-Pharma Quickstep), druhý bol Maroš Kováč (Dukla Trenčín) a tretí skončil spomínaný nestarnúci matador Milan Barényi (Trek KCK Oslany).

 

Po majstrovstvách Slovenska som zvolil trochu oddychu na zregenerovanie na druhú polovicu sezóny, pričom som sa zameral na dokončenie štvrtého ročníka na vysokej škole. Momentálne sa pripravujem na sériu pretekov Slovenského pohára v cross country, ktoré vyvrcholia 28.7. Majstrovstvami Slovenska v XC v Košiciach.


Záverom Vám prajem, aby ste prežili leto plné zážitkov, či už aj v sedle bicykla alebo pri iných aktivitách. A nezabudnite fandiť slovenským zástupcom na Tour de France!

Ďalšie články

Zobraziť všetky články »

tnTEL.sk > Novinky > 2013 > Ján Gallik - aktuálny report z pretekov